BRU30T-23 cross section drawing
Brake Surface:
High Temp Basalt Braking Surface
Item No.:
BRU30T-23
Weight:
300g+/-15
Material:
Toray T700 Carbon Fiber
Available Size:
700C
ERD:
584mm
( Does not include the nipple )
External Width:
23mm
Depth:
30mm
Rim Type:
Tubular
Max Spoke Tension:
95kgs
Max Rider Weight:
100kgs
Max Tire Pressure:
120psi