BRU50C-23 cross section drawing
Brake Surface:
High Temp Basalt Braking Surface
Item No.:
BRU50C-23
Weight:
480g+/-15
Material:
Toray T700Carbon Fiber
Available Size:
700C
ERD:
546mm
( Does not include the nipple )
External Width:
23mm
Inner Width:
18mm
Depth:
50mm
Rim Type:
Clincher
Max Spoke Tension:
130kgf
Max Rider Weight:
100kgs
Max Tire Pressure:
120psi